Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 1 in
- Condition:
- New
Code: VX-EA-LE15B-TRA-BINDAP
MPN: TRA-BINDAP
UPC: 843829115148
Product Info for Vortex Pro Binocular Adapter
Being a seller for Vortex, we're currently selling Vortex Pro Binocular Adapter at affordable prices. We only offer top quality Tripods & Mounts here so regardless if you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be certain that we offer the right gear. If you wish to look for a wider selection, you can search our main Tripods & Mounts page. When you've got any inquiries, you can find a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. So begin shopping now and look for the right Tripods & Mounts for yourself.![]()
Specifications for Vortex Pro Binocular Adapter:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Length: | 1 in |
| Weight: | 2.8 oz |
| Condition: | New |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 3.8 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vortex Pro Binocular Adapter:
- Rapid mounting
- 1/4""-20 thread compatibility
- Aluminum construction
Package Contents:
- Vortex Pro Binocular Adapter
- 1.3mm Hex Wrench
- 2mm Hex Wrench