Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Attachment Type:
- Arca
- Length:
- 2.13 in
Code: VX-EA-LE14B-TRH-LVL2
MPN: TRH-LVL2
UPC: 843829115124
Product Info for Vortex Pro Leveling Head
Being a dealer for Vortex, our company is currently promoting Vortex Pro Leveling Head at discount prices. We primarily offer high quality Tripods & Mounts here so no matter if you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be assured we carry the right gear. If you wish to choose a larger selection, you can search our main Tripods & Mounts page. Should you have any inquiries, we have a very well-informed staff here. Our customer service are available by telephone, chat and email. So begin looking now and look for the right Tripods & Mounts for you.![]()
Specifications for Vortex Pro Leveling Head:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Attachment Type: | Arca |
| Length: | 2.13 in |
| Weight: | 7 oz |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 1.35 in |
| Maximum Loading Weight: | 22 lb |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vortex Pro Leveling Head:
- Compatible with Vortex High Country II, Summit Carbon II, and Ridgeview
- Carbon tripods or any tripod with 3/8""-16 thread
- Twist to lock controls
- Integrated bubble level
- +/-9 degrees of leveling capability, 1/4""-20 thread, and aluminum construction
Package Contents:
- Vortex Pro Leveling Head
- Quick-Release Plate with 1/4-20 Thread