Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Attachment Type:
- Arca
- Length:
- 6 in
Code: VX-EA-LE13B-TRH-LVL1
MPN: TRH-LVL1
UPC: 843829113403
Product Info for Vortex Radian Level Head
As a seller for Vortex, our company is currently offering Vortex Radian Level Head at the best prices. We only carry high quality Tripods & Mounts here so no matter if you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be positive that we offer the right gear. If you want to choose a larger collection, you can search our main Tripods & Mounts page. When you've got any inquiries, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. So begin browsing now and look for the right Tripods & Mounts for yourself.![]()
Specifications for Vortex Radian Level Head:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Attachment Type: | Arca |
| Length: | 6 in |
| Weight: | 16.8 oz |
| Width: | 7.75 in |
| Height: | 8 in |
| Maximum Loading Weight: | 44 lb |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vortex Radian Level Head
- Max Load 44 lbs.
Package Contents:
- Vortex Radian Level Head
- Quick-Release Plate with 1/4-20 Thread