Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Imperial, Metric
- Color:
- Green
- Battery Quantity:
- 1
Code: VX-RF-VR07-LRF-252
MPN: LRF-252
UPC: 843829117258
Product Info for Vortex Razor HD 4000 7x25mm GB Ballistic Laser Rangefinder
As a seller for Vortex, we're at the moment selling Vortex Razor HD 4000 7x25mm GB Ballistic Laser Rangefinder at affordable prices. We primarily carry high quality Rangefinders here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be assured that we offer the right gear. If you wish to look for a larger collection, you can consider our primary Rangefinders page. If you've got any inquiries, we have a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by telephone, chat and e-mail. And so begin looking now and look for the right Rangefinders for yourself.![]()
Specifications for Vortex Razor HD 4000 7x25mm GB Ballistic Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 17.5 mm |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Fog Resistant, Waterproof, Shock Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 4000 yds |
| Weight: | 10.1 oz |
| Width: | 1.7 in |
| Measurement System: | Metric, Imperial |
| Length: | 4.4 in |
| Color: | Green |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Focus Distance: | 5 yds |
| Minimum Range: | 5 yds |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Magnesium |
| Exit Pupil: | 3.55 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Laser Divergence: | 2.1 MRAD |
| Optical Coating: | Coated |
| Rangefinder Application: | Shooting, Archery, Hunting |
| Range Response Time: | 0.25 seconds |
| Wavelength: | 905 nm |
Features of Vortex Razor HD 4000 7x25mm GB Ballistic Laser Rangefinder
- In-Display Wind/Drop Solutions. Equipped with the accurate GeoBallistics ballistics solver backed by a full up-to-date bullet database.
- Customize Ballistics Profiles. Customize ballistics profiles via the GeoBallistics App or use one of three preloaded profiles for popular cartridges.
- On-Board Environmental Sensors. On-Board compass, humidity, barometric pressure, and exposed temperature sensors for fast acclimations.
- Two Wind Modes. Features Full Cross Wind Mode and the Patented Wind Bearing Capture Mode.
- Pairs with Third-Party Devices. Pairs with Kestrel weather meter devices.
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness and light transmission.
- XR Plus Lens Coatings. Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
- Magnesium Chassis. Decreases weight and increases strength.
- Easy-to-Use Menu. Intuitive, easy-to-use menus feature a simple, clean illuminated display.
- Diopter Adjusts for differences in a user's eyes. Located on the eyepiece.
- Rugged Design. Built to handle tough situations. Compact and light weight.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating for reliable performance in all environments.
- Tripod Adaptable. Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Ranging Format. Range in yards or meters.
Package Contents:
- Vortex Razor HD 4000 7x25mm GB Ballistic Laser Rangefinder
- Premium Carry Case
- Bungee Cord Lanyard
- Lens Cloth
- Utility Clip
- 2mm Hex Wrench
- CR2 Battery