Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Carbon Fiber
- Weight Capacity:
- 22 lb
- Tripod Closed Length:
- 8.3 in
- Length:
- 8.3 in
- Height:
- 8.3 - 73.8 in
- Height Range:
- 8.3 - 73.8 in
- Max Weight Capacity:
- 22 lbs
Code: VX-TR-LE9B-TR-RVC
MPN: TR-RVC
UPC: 843829115117
Product Info for Vortex Ridgeview Carbon Tripod Kit
As a seller for Vortex, we are at the moment selling Vortex Ridgeview Carbon Tripod Kit at the best prices. We mainly offer good quality Tripods & Mounts here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be certain we stock the right gear. If you want to look for a wider assortment, you can search our main Tripods & Mounts page. Should you have any inquiries, we have a very well-informed staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. So start shopping now and find the right Tripods & Mounts your needs.![]()
Specifications for Vortex Ridgeview Carbon Tripod Kit:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Carbon Fiber |
| Weight Capacity: | 22 lb |
| Tripod Closed Length: | 8.3 in |
| Length: | 8.3 in |
| Height: | 8.3 - 73.8 in |
| Height Range: | 8.3 - 73.8 in |
| Weight: | 3.2 lb |
| Max Weight Capacity: | 22 lbs |
| Closed Length: | 8.3 in |
| Attachment Type: | Arca |
| Fabric/Material: | Carbon Fiber |
Features of Vortex Ridgeview Carbon Tripod Kit
- 22 lb. Load Capacity. Perfect for large binoculars and spotting scopes.
- Carbon Fiber Leg Construction. Perfect combination of strength and lightweight build.
- 2-Way Pan Head. Provides simple, intuitive controls and full range of motion.
- Extended Height. Maximum height of 73.8"
- Arca-Swiss Head Mount. Compatibility across a broad range of mounting options.
- Three Leg Sections. Provide a wide range of height options.
- 3-Angle Leg Pivot Locks. Position each leg individually for multiple heights and easy, secure set up.
- Counterweight Hook. Holds extra weight on the bottom of the center column for greater stability in windy conditions.
- 1/4-Turn Leg Locks. Ensure a solid hold, a low profile design is snag free. (Patent pending).
- Rubber Feet. Provide solid footing on slick surfaces.
Package Contents:
- Vortex Ridgeview Carbon Tripod Kit
- Quick-Release Plate with 1/4"-20 Thread
- Rubber Packing Strap
- Detachable Counterweight Hook
- 1.3mm Hex Wrench