Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 1 in
- Condition:
- New
Code: VX-EA-LE17B-TRA-BINDAP2
MPN: TRA-BINDAP2
UPC: 843829120753
Product Info for Vortex Sport Binocular Adapter
As a seller for Vortex, we are currently offering Vortex Sport Binocular Adapter at discounted prices. We only offer good quality Tripods & Mounts here so whether you're a hunter, civilian, or in the police, you can be sure that we offer the right gear. If you want to look for a larger assortment, you can consider our main Tripods & Mounts page. In case you have any questions, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. And so start browsing now and look for the right Tripods & Mounts for you.![]()
Specifications for Vortex Sport Binocular Adapter:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Length: | 1 in |
| Weight: | 0.9 oz |
| Condition: | New |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 2.5 in |
| Fabric/Material: | Steel |
Features of Vortex Sport Binocular Adapter
- The Sport Binocular Adapter is precision machined and fits any tripod-adaptable binocular and tripod with a 1/4"-20 socket/thread. Its slim profile allows it to fit between the barrels of the largest high-powered binoculars, and a quick-release connector allows the binocular to be removed for handheld use without disconnecting the entire adapter.
Package Contents:
- Vortex Sport Binocular Adapter
- Lock Washer Post Screw Receiver Base Hex Wrench