Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Carbon Fiber
- Weight Capacity:
- 22 lb
- Tripod Closed Length:
- 6.3 in
- Length:
- 8.3 in
- Height:
- 6.3 - 53.3 in
- Height Range:
- 6.3 - 53.3 in
- Max Weight Capacity:
- 22 lbs
- Condition:
- New
Code: VX-TR-LE8B-TR-SMC
MPN: TR-SMC
UPC: 843829115100
Product Info for Vortex Summit Carbon II Tripod Kit
Being a dealer for Vortex, we're also currently offering Vortex Summit Carbon II Tripod Kit at low prices. We mainly have high quality Tripods & Mounts here so no matter if you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be assured that we offer the right gear. If you would like look for a wider collection, you can consider our primary Tripods & Mounts page. If you have any inquiries, you can find a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. So begin looking now and find the right Tripods & Mounts your needs.![]()
Specifications for Vortex Summit Carbon II Tripod Kit:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Carbon Fiber |
| Weight Capacity: | 22 lb |
| Tripod Closed Length: | 6.3 in |
| Length: | 8.3 in |
| Height: | 6.3 - 53.3 in |
| Height Range: | 6.3 - 53.3 in |
| Weight: | 2.5 lb |
| Max Weight Capacity: | 22 lbs |
| Condition: | New |
| Closed Length: | 6.3 in |
| Attachment Type: | Arca |
| Fabric/Material: | Carbon Fiber |
Features of Vortex Summit Carbon II Tripod Kit
- 22 lb. Load Capacity. Perfect for large binoculars and spotting scopes.
- Carbon Fiber Leg Construction. Perfect combination of strength and lightweight build.
- 2-Way Pan Head. Provides simple, intuitive controls and full range of motion.
- Compact, Lightweight Design. Compact lightweight design for ultimate packability.
- Arca-Swiss Head Mount. Compatibility across a broad range of mounting options.
- Four Leg Sections. Provide a wide range of height options.
- 3-Angle Leg Pivot Locks. Position each leg individually for multiple heights and easy, secure set up.
- Counterweight Hook. Holds extra weight on the bottom of the center column for greater stability in windy conditions.
- 1/4-Turn Leg Locks. Ensure a solid hold, a low profile design is snag free. (Patent pending).
- Rubber Feet. Provide solid footing on slick surfaces.
Package Contents:
- Vortex Summit Carbon II Tripod Kit
- Quick-Release Plate with 1/4"-20 Thread
- Rubber Packing Strap
- Detachable Counterweight Hook
- 1.3mm Hex Wrench