Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green/Black
- Condition:
- New
Code: VX-RF-HD3000-LRF-VP3000
MPN: LRF-VP3000
UPC: 843829120524
Product Info for Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder
Being a dealer for Vortex, we're currently selling Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder at discounted prices. We primarily offer high quality Rangefinders here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be sure that we offer the right gear. If you want to choose a larger selection, you can look at our main Rangefinders page. Should you have any inquiries, you can find a very well-informed staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. Therefore begin looking now and find the right Rangefinders your needs.![]()
Specifications for Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 15.5 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 314 ft at 1000 yds |
| Maximum Range: | 3000 yds |
| Weight: | 9.1 oz |
| Width: | 1.7 in |
| Length: | 4.2 in |
| Color: | Green/Black |
| Battery Type: | CR123, Lithium Metal |
| Minimum Range: | 6 yds |
| Optical Coating: | XR Plus |
| Rangefinder Application: | Archery, Hunting |
| Condition: | New |
| Accuracy: | 1 yds |
Features of Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Plus Lens Coatings. Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- ArmorTek. Ultra-hard exterior lens coatings defend against scratches, oil, and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of impact.
- Tripod Adaptable. Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount.
Package Contents:
- Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder
- Soft Carry Case
- Wrist Lanyard
- Bungee Cord Lanyard
- Lens Cloth
- Utility Clip
- Hook and Loop Harness Attachment
- 2.5mm Hex Wrench
- CR123 Battery