Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: 3YQ-RF-IMP10-TSR100
MPN: TSR100
UPC: 850020714438
Product Info for X-Vision Impact 100 Thermal Laser Rangefinder
Being a seller for X-Vision, we are at the moment offering X-Vision Impact 100 Thermal Laser Rangefinder at affordable prices. We only have top quality Rangefinders here so whether or not you're a sportsman, civilian, or in the military, you can be certain that we offer the right gear. If you would like choose a wider selection, you can look at our main Rangefinders page. When you've got any questions, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. So start looking now and look for the right Rangefinders your needs.![]()
Specifications for X-Vision Impact 100 Thermal Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | X-Vision |
| Maximum Range: | 650 yds |
| Weight: | 0.37 lb |
| Width: | 1.3 in |
| Length: | 2.8 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | 16340 |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Wavelength: | 905 nm |
Features of X-Vision Impact 100 Thermal Laser Rangefinder
- Make every shot count with this precision thermal laser rangefinder.
- When attached to your X-Vision Optics' Impact Thermal Scope (TS150, TS250, TS350), you get accurate, instant distances right on your display.
- Take your game up a notch while eliminating unnecessary guesswork when it comes to range estimates.
- With a shock load up to 800G and laser rangefinding capabilities of up to 650 yards, the Impact 100 Thermal Laser Rangefinder not only enhances your performance, but offers ease of use in the pitch-black of night.
- Powered by a rechargeable battery, the Impact 100 Thermal Laser Rangefinder is also water and dust-resistant to withstand all the tough conditions you find yourself in.
- Made exclusively for their Impact Thermal Scopes (TS150, TS250, TS350) (all sold separately).
Package Contents:
- X-Vision Impact 100 Thermal Laser Rangefinder
- Rechargeable 16340 Battery
- Picatinny Mounting Rail
- 4 Screws (to mount)
- Allen Wrench