Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 400 lumens
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- AR-15, M4
Code: 5LM-FLW-OBS1DA-0001
MPN: 0001
UPC: 860005375912
Product Info for ZeroBlindSpot 0BS-1 Rechargeable LED Weapon Light
As a dealer for ZeroBlindSpot, we're at the moment offering ZeroBlindSpot 0BS-1 Rechargeable LED Weapon Light at discounted prices. We mainly have top quality Police Weapon Lights here so whether you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be assured that we carry the right gear. If you wish to look for a larger selection, you can search our main Police Weapon Lights page. In case you have any inquiries, you will find there's a very experienced staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and email. So start shopping now and find the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for ZeroBlindSpot 0BS-1 Rechargeable LED Weapon Light:
| Manufacturer: | ZeroBlindSpot |
| Light Output: | 400 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | M4, AR-15 |
| Beam Distance: | 25 - 150 m |
| Switch Type: | Bilateral |
| Length: | 3.5 in |
| Weight: | 7.6 oz |
| Battery Life: | 4 - 8 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | M-LOK |
Features of ZeroBlindSpot 0BS-1 Rechargeable LED Weapon Light:
- Hi and low outputs.
- 4-hour run time (8-hrs on low), USB-C rechargeable
- Continuous and momentary operation modes.
- Sized to fit standard M-LOK / URG-I rail.
- Never buy batteries again.
- No need for a tape switch, cord, or attachments.
- Ships with M-LOK hardware and a 2m charging cord.
- Truly a game-changer that gives the tactical shooter a clear advantage in situational awareness.
Package Contents:
- ZeroBlindSpot 0BS-1 Rechargeable LED Weapon Light
- M-LOK Mounting Hardware (2x Screws 2x T-Nuts)
- 2m USB-C Charging Cord