Tap Tap to Zoom
Product Info for ZeroBlindSpot 0BS-2 IR + White Rechargeable LED Weapon Light
As a dealer for ZeroBlindSpot, we are currently offering ZeroBlindSpot 0BS-2 IR + White Rechargeable LED Weapon Light at low prices. We only offer high quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be positive we carry the right gear. If you would like choose a wider collection, you can consider our primary Police Weapon Lights page. If you've got any questions, we have a very experienced staff here. Our customer service are available by telephone, chat and email. So start shopping now and look for the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for ZeroBlindSpot 0BS-2 IR + White Rechargeable LED Weapon Light:
| Manufacturer: | ZeroBlindSpot |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Beam Color: | White/Infrared |
| Color: | Black |
| Gun Model: | M4, AR-15 |
| Beam Distance: | 25 - 150 m |
| Switch Type: | Bilateral |
| Length: | 3.5 in |
| Weight: | 7.6 oz |
| Battery Life: | 3 - 6 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | M-LOK |
Features of ZeroBlindSpot 0BS-2 IR + White Rechargeable LED Weapon Light
- Superior light throw in both IR and white modes
- Biilateral switches require positive activation in order to prevent light ADs
- Continuous and momentary operation modes
- 6-hr run time on IR and 3-hrs on white, provided by two USB-C rechargeable 18650 li-ion protected cell batteries
- Sized to fit standard M-LOK / URG-I rail
- Never buy batteries again
- No need for a tape switch, cord, or attachments
- Ships with M-LOK hardware and a 2m charging cord
- Truly a game-changer that gives the tactical shooter a clear advantage in situational awareness.
Package Contents:
- ZeroBlindSpot 0BS-2 IR + White Rechargeable LED Weapon Light
- M-LOK Mounting Hardware (2x Screws 2x T-Nuts)
- 2m USB-C Charging Cord