Tap Tap to Zoom
Casio Tactical Protrek Quad Sensor Watches w/Bluetooth has been discontinued by Casio Tactical and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
As a dealer for Casio Tactical, we're at the moment offering Casio Tactical Protrek Quad Sensor Watches w/Bluetooth at affordable prices. We primarily carry high quality Watches & Accessories here so whether you're a hunter, civilian, or perhaps in the police, you can be certain we stock the right gear. If you want to find a wider collection, you can consider our main Watches & Accessories page. In case you have any questions, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and email. And so begin browsing now and look for the right Watches & Accessories for yourself.![]()
| Measuring range: | 0 to 359° |
| Measuring unit: | 1° |
| Measuring range: | -700 to 10,000 m (-2,300 to 32,800 ft.) |
| Measuring unit: | 1 m (5 ft.) |
| Others: | Relative altitude readings (±100 m /±1000 m), |
| selectable measurement interval: | 5 seconds or 2 minutes |
| Measuring range: | 260 to 1,100 hPa (7.65 to 32.45 inHg) |
| Measuring unit: | 1 hPa (0.05 inHg) |
| Measuring range: | -10 to 60°C (14 to 140°F) |
| Measuring unit: | 0.1°C (0.2°F) |
| Step count using a 3-axis acceleration sensor: | 0 to |
| Power Saving: | Auto sensor sleep state entry after fixed |
| Measuring modes: | Elapsed time, split time, 1st-2nd place |
| Measuring unit: | 1 second |
| Countdown range: | 24 hours |
| Countdown start time setting range: | 1 second to 24 hours |
| Analog: | 3 hands (hour, minute (hand moves every 10 |
| Digital: | Hour, minute, second, am/pm, month, date, day |
| Accuracy: | ±15 seconds per month (with no mobile link |
| Approx. battery life: | 2 years on CR2025 |
| Module Number: | 5601 |