Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
L-3 Warrior Systems, Insight Operations M6X TLI Tactical Laser Illuminator/Weapon Light has been discontinued by L-3 Warrior Systems, Insight Operations and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Police Equipment, Police Weapon Lights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for L-3 Warrior Systems, Insight Operations M6X TLI Tactical Laser Illuminator/Weapon Light
As a seller for L-3 Warrior Systems, Insight Operations, our company is currently selling L-3 Warrior Systems, Insight Operations M6X TLI Tactical Laser Illuminator/Weapon Light at low prices. We mainly have high quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be positive that we carry the right gear. If you want to choose a wider assortment, you can consider our main Police Weapon Lights page. If you have any inquiries, we've got a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and email. So start browsing now and look for the right Police Weapon Lights your needs.![]()
Specifications for L-3 Warrior Systems, Insight Operations M-6X Illuminator Tactical Light:
| Dimensions: | 3.6" L x 1.6" W x 2.1" H |
| Waterproof: | 66 ft. for 2 hours |
| Battery Life: | 60 minutes continuous |
| Output: | 125 lumens |
| Beam Distance: | 30 meters |
| Lamp: | Incandescent, xenon filled |
| Batteries: | 2x lithium 123 |
| Volts: | 6 DC |
| Operating Range: | -32°C to 65°C |
| Laser Output: | 3 - 3.5mw, Class IIIa |
| Laser Wavelength: | 650nm |
| Laser Boresight Retention: | 1.5" avg. at 25m |
Features of L-3 Warrior Systems, Insight Operations M6x Illuminator Weapon Mounted Long Gun / Pistol Flashlight:
- 125 peak lumens
- Military-proven visible aiming laser
- Waterproof to 20m/66ft
- L-3 Warrior Systems, Insight Operations 's proven ambidextrous rocker switch
- Optional backplates provide interchangeable switching including pistol, long gun with pressure switch, and contoured pistol remote
- Fits most tactical pistols and shoulder-fired weapons
- SlideLock mounting system allows you to mount laser and flashlight without tools
- L-3 Warrior Systems, Insight Operations Rail Grabber interface employs a single machine screw
Package Contents:
- L-3 Warrior Systems, Insight Operations M6X Tactical Laser Sight / Flashlight


