Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Battery
- Condition:
- Factory DEMO
Code: SD9-RFB-K30BDX-SOK31004-DEMO
MPN: SOK31004-DEMO
Product Info for SIG SAUER Kilo 3000 BDX 10x42 Rangefinder Binoculars
As a dealer for SIG SAUER, we're also currently promoting SIG SAUER Kilo 3000 BDX 10x42 Rangefinder Binoculars at low prices. We primarily have high quality here so regardless if you're a hunter, civilian, or in the police, you can be positive we stock the right gear. If you wish to look for a larger collection, you can look at our primary page. When you've got any inquiries, we have a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. Therefore begin shopping now and find the right for yourself.![]()
Specifications for SIG SAUER Kilo 3000 BDX 10x42 Rangefinder Binoculars:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Color: | Black |
| Maximum Range: | 3200 yds |
| Range Response Time: | 0.25 seconds |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Weight: | 31 oz |
| Width: | 5 in |
| Length: | 5.75 in |
| Minimum Focus Distance: | 4 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Optical Coating: | HD Glass |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 3.6 mm |
| Operating Temperature: | -40 - 140 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Included Accessories: | Battery |
| Additional Features: | OLED Display |
| Condition: | Factory DEMO |
| Battery Quantity: | 1 |
| Field of View, Angle: | 6.1 degrees |
| Application: | Hunting |
| Magnification Type: | Fixed |
| Minimum Range: | 1.5 yds |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Height: | 2.5 in |
| Package Type: | Box |
| Close Focus: | 20 ft |
| Measurement System: | Yards |
| Reticle: | Circle |
| Laser Divergence: | 1.5 MRAD |
| Finish: | Rugged |
Features of SIG SAUER Kilo 3000 BDX 10x42 Rangefinder Binoculars:
- BDX Ballistic Data Xchange capable, providing your BDX Rifle Scope with an automatic illuminated holdover dot through Bluetooth pairing
- Revolutionary LightWave DSP Technology for the fastest and longest distance range finder engine
- HyperScan Technology provides 4 range updates per second in scan mode while RangeLock reports the last range result when ranging distant targets
- Embedded Applied Ballistics Ultralite with bullet database and support for G1/G7
- Low Energy Bluetooth 4.0 for synchronizing up to 25 custom ballistic profiles between the free SIG Ballistic App and rangefinder
- Advanced OLED display provides a smaller, extremely precise targeting circle along with milling features and ballistic info including holdover angle
- Line of Sight or Angle Modified range in addition to full ballistic holdover and windage results in MIL or MOA
- Lumatic Display automatically calibrates display brightness to changing ambient light condition
- Compact, lightweight magnesium housing with binocular style eyecup and diopter adjustment
- Free downloadable SIG BDX App for your smartphone, iOS and Android are supported
Package Contents:
- SIG SAUER Kilo 3000 BDX 10x42 Rangefinder BinocularsÂ