Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake Vakio2 Mens Watch has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake Vakio2 Mens Watch
As a dealer for Issey Miyake, we're also at the moment promoting Issey Miyake Vakio2 Mens Watch at discounted prices. We only offer high quality Watches & Accessories here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be certain we stock the right gear. If you wish to look for a larger selection, you can look at our primary Watches & Accessories page. In case you have any questions, we've got a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and email. So begin browsing now and find the right Watches & Accessories for yourself.![]()
Specifications for Issey Miyake Vakio 2 Water Resistant Watch:
| Functions: | Hour, minute, and second indicators |
| Accuracy: | +/- 20 seconds a month |
| Battery Life: | ~3 years |
| Battery: | 1x SR621SW |
| Water Resistance: | 5 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Diameter: | 38.5mm |
| Case Thickness: | 11.4mm |
| Included Accessories: | Watch case |
Features of Issey Miyake Vakio Two Watch:
- Sculpted watch by Issey Miyake
- Trades square shape of original Vakio for a softer, rounded case
- Evokes the winter landscape of Scandinavia with a lime green band denoting the first green of spring
- Dial face has fine sculptural relief and detail
- Museum-style laser engraving on the back of the case
- Shell-like, two part case made from stainless steel
- Analog quartz movement
- Can last for up to three (3) years on a single (1) SR621SW battery
- Comes in an original VAKIO box, designed by Harri Koskinen
Package Contents:
- Issey Miyake Vakio2 Watch for Men
- Vakio watch case