Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Manfrotto 502HD Pro Fluid Video Head w/ 3/8" Female Flat Base has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Manfrotto 502HD Pro Fluid Video Head w/ 3/8" Female Flat Base
Being a seller for Manfrotto, we're at the moment promoting Manfrotto 502HD Pro Fluid Video Head w/ 3/8" Female Flat Base at affordable prices. We only offer high quality Tripods & Mounts here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be positive that we carry the right gear. If you want to look for a wider selection, you can look at our main Tripods & Mounts page. In case you have any questions, you can find a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by phone, chat and email. And so begin browsing now and find the right Tripods & Mounts for you.![]()
Specifications for Manfrotto 502 HD Pro Fluid Tripod Video Head w/ Flat Base Mount:
| Attaches By: | 1/4" and 3/8" attachment |
| Attachment: | 3/8" female thread attachment |
| Balance Control: | 1x fix spring for 4kg camera weight |
| Bubble Spirit Level: | 1 |
| Color: | Black |
| Front Tilt: | -80°to/ +90° tilt range |
| Independent Pan Lock: | Yes |
| Independent Tilt Lock: | Yes |
| Material: | Aluminum |
| Maximum Working Temperature: | +60 C° |
| Minimum Working Temperature: | -20 C° |
| Pan Bar Positions: | 2 |
| Pan Bars Included: | 1 |
| Pan Drag: | Continuously adjustable from 0 to max level |
| Panoramic Rotation: | 360° |
| Plate Type: | 504PLONG |
| Quick Release: | Yes |
| Secondary Safety System: | Yes |
| Sliding Travel of Plate: | 3.27" |
| Spring Loaded Counter Balance: | Yes |
| Tilt Drag: | Continuously adjustable from 0 to max level |
| Load Capacity: | 8.82 lbs |
| Weight: | 3.53 lbs |
| Working Height: | 5.12" |
Features of Manfrotto 502HD Pro Full Pan Tripod Head w/ 3/8" Flat Base:
- Versatile tripod head by Manfrotto Bogen
- Full smoothness control with variable fluid mechanisms
- Works with camcorders and HDSLR cameras with external accessories
- 3/8" female thread for easy tripod mounting
- Flat base
Package Contents:
- Manfrotto 502HD Pro Fluid Video Head w/ Flat Base MVH502AH