Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Manfrotto 502HD Pro Fluid Video Head w/ 75mm Half-Ball Connection has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Manfrotto 502HD Pro Fluid Video Head w/ 75mm Half-Ball Connection
As a dealer for Manfrotto, we are currently promoting Manfrotto 502HD Pro Fluid Video Head w/ 75mm Half-Ball Connection at discounted prices. We only offer top quality Tripods & Mounts here so whether you're a sportsman, civilian, or in the police, you can be certain that we offer the right gear. If you want to find a larger selection, you can search our main Tripods & Mounts page. Should you have any questions, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. Therefore start shopping now and look for the right Tripods & Mounts your needs.![]()
Specifications for ManfrottoBogen 502HD Pro Fluid HDSLR / Camcorder Video Tripod Head:
| Attaches By: | 1/4" and 3/8" attachment type |
| Attachment: | 3/8" screw |
| Bubble Spirit Level Number: | 1 |
| Color: | Black |
| Front Tilt: | -80° to +90° |
| Head Bowl: | 75mm |
| Independent Pan Lock: | Yes |
| Independent Tilt Lock: | Yes |
| Material: | Aluminum |
| Maximum Working Temperature: | +60 C° |
| Minimum Working Temperature: | -20 C° |
| Pan Bar Positions: | 2 |
| Pan Bars Included: | 1 |
| Pan Drag: | Continuously adjustable from 0 to max level |
| Panoramic Rotation: | 360° |
| Plate Type: | 504PLONG |
| Quick Release: | Yes |
| Secondary Safety System: | Yes |
| Sliding Travel of Plate: | 3.27" |
| Spring Loaded Counter Balance: | Yes |
| Tilt Drag: | Continuously adjustable from 0 to max level |
| Load Capacity: | 8.82 lbs |
| Weight: | 3.97 lbs |
| Working Height: | 5.91" |
Features of Manfrotto 502 HD Pro Fluid Half Ball Photography Video Head:
- Durable video tripod head by Manfrotto Bogen
- Full smoothness control with variable fluid mechanism
- Works with camcorders and HDSLR cameras
- 75mm half-ball connection
Package Contents:
- Manfrotto 502HD Pro Fluid Video Head w/ 75mm Head Bowl MVH502A