Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Manfrotto Carbon Fiber 3 Section Geared Camera Tripod for Photographers has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Manfrotto Carbon Fiber 3 Section Geared Camera Tripod for Photographers
As a dealer for Manfrotto, our company is at the moment offering Manfrotto Carbon Fiber 3 Section Geared Camera Tripod for Photographers at the best prices. We primarily offer high quality Tripods & Mounts here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be certain that we stock the right gear. If you want to find a wider selection, you can search our primary Tripods & Mounts page. If you have any questions, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and email. So start shopping now and look for the right Tripods & Mounts for yourself.![]()
Specifications for Manfrotto Camera Tripod for Photos 057 Carbon Fiber 3 Section:
| Attachment (Top): | 3/8'' Screw Attachment Type |
| Bubble Spirit Level (No.): | 1 |
| Center Column: | Geared |
| Closed Length: | 24.41" |
| Color: | Black |
| Column Cross Section: | Three-faceted |
| Column Tube Diameter: | 35mm |
| Leg Angles: | 23°, 50°, 75° |
| Leg Cross Section: | Round |
| Leg Sections: | 3 |
| Legs Tube Diameter: | 39.2, 34.2, 29.2 mm |
| Load Capacity: | 26.46 lbs |
| Load Capacity Short Column: | 39.68 lbs |
| Material: | Carbon Fiber Legs, Aluminum Column + Magnesium, Aluminum Castings |
| Maximum Height: | 61.81" |
| Maximum Height (Center Column Down): | 51.97" |
| Minimum Height: | 8.66" |
| Section Center Column: | 1 |
| Suggested Dolly: | 114 |
| Weight: | 6.61 lbs |
Features of Manfrotto 057 Carbon Fiber 3 Section Camera Tripod for Photographers:
- Additional stability
- Improved rigidity and performance
- Fast repositioning
Package Contents:
- Manfrotto 057 Series - Carbon Fiber 3 Section Photographers Camera Tripod MT057C3-G