Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Manfrotto MVH500AH Pro Fluid Tripod Head w/ Flat Base has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Manfrotto MVH500AH Pro Fluid Tripod Head w/ Flat Base
Being a dealer for Manfrotto, we're at the moment selling Manfrotto MVH500AH Pro Fluid Tripod Head w/ Flat Base at low prices. We mainly offer good quality Tripods & Mounts here so regardless if you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be certain that we carry the right gear. If you want to choose a wider assortment, you can search our main Tripods & Mounts page. Should you have any inquiries, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. Therefore start looking now and find the right Tripods & Mounts your needs.![]()
Specifications for Manfrotto MVH500AH Tripod Head:
| Attaches By: | 1/4" and 3/8" attachment type |
| Attachment: | 3/8" screw attachment type |
| Bubble Spirit Level (No.): | 1 number |
| Color: | black color |
| Independent Pan Lock: | yes |
| Independent Tilt Lock: | yes |
| Lateral Tilt: | -70deg; / +90° tilt range |
| Material: | aluminum |
| Maximum Working Temperature: | 140 °F |
| Minimum Working Temperature: | -4 °F |
| Pan Bar Positions: | 2 number |
| Pan Bars Included (No.): | 1 number |
| Pan Drag: | fluid cartridge with fixed drag |
| Panoramic Rotation: | 360 degrees |
| Plate Type: | 500PLONG |
| Quick Release: | yes |
| Secondary Safety System: | yes |
| Spring Loaded Counter Balance: | yes |
| Tilt Drag: | fluid cartridge with fixed drag |
| Weight: | 2.05 lbs |
| Working Height: | 3.74 in |
Package Contents:
- Manfrotto MVH500AH Fluid Lightweight Video Head w/ Flat Base MVH500AH