Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1500 lumens
- Battery Type:
- PLPRO Lithium Ion
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: 1L-FLW-PLPROP-6972378120021
MPN: 6972378120021
UPC: 6972378120021
Product Info for Olight PL PRO Valkyrie 1500 Lumens LED Rechargeable Flashlight
Being a seller for Olight, we are currently promoting Olight PL PRO Valkyrie 1500 Lumens LED Rechargeable Flashlight at affordable prices. We primarily offer good quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the police, you can be certain we offer the right gear. If you want to find a wider selection, you can consider our primary Police Weapon Lights page. In case you have any questions, we have a very well-informed staff here. Our customer service are available by telephone, chat and email. Therefore begin shopping now and find the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for Olight PL PRO Valkyrie 1500 Lumens LED Rechargeable Flashlight:
| Manufacturer: | Olight |
| Light Output: | 1500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | PLPRO Lithium Ion |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 306 yds |
| Diameter: | 1.44 in |
| Length: | 3.27 in |
| Weight: | 3.25 oz |
| Bezel Diameter: | 1.44 in |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | TIR |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
| Width: | 1.42 in |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Quantity: | 1 |
| Lens Finish: | Clear |
| Height: | 1.26 in |
| Charger Type: | USB |
| Fabric/Material: | Alloy |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Bezel Type: | Standard |
Features of Olight PL PRO Valkyrie 1500 Lumens LED Rechargeable Flashlight
- The optional pressure switch can be connected to the magnetic charging port, making the PL PRO suitable for use with a rifle.
- Rechargeable: conveniently recharge the light on the pistol using the included snap on magnetic USB charging cable. No need to detach the light, screw open battery compartments or replace batteries.
- Three output modes: momentary on, constant on, strobe.
- Quick attach and detach lever mount.
- Silent ambidextrous ON/OFF switch. Push forward or tap the side of the switch to activate.
- Both Glock rail adapter and MIL-STD picatinny rail adapter included.
Package Contents:
- Olight PL PRO Valkyrie 1500 Lumens LED Rechargeable Flashlight
- PL PRO Weaponlight x1
- MIL-STD Picatinny Rail Adapter (in the package) x1
- Allen Screw (in the package) x 2
- 4.2V 1A MCC Special (not compatible with PL-MINI) x1
- T6/T8 Socket Head Wrench x1 (in the package)
- User Manual x1