Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Vanguard ALTA+ 264 AB100 Photography Tripod Kit - 59in is not listed by RadarGuns.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vanguard ALTA+ 264 AB100 Photography Tripod Kit - 59in
Being a dealer for Vanguard, we're at the moment offering Vanguard ALTA+ 264 AB100 Photography Tripod Kit - 59in at discounted prices. We primarily have top quality Tripods & Mounts here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be positive that we stock the right gear. If you would like find a larger collection, you can look at our primary Tripods & Mounts page. In case you have any questions, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. So begin shopping now and look for the right Tripods & Mounts your needs.![]()
Specifications for Vanguard Tripod Alta+ 264:
| Extended Height: | 59.87in |
| Folded Height: | 22in |
| Weight: | 3.9lbs |
| Maximum Loading Capacity: | 11lbs |
| Number of Leg Sections: | 4 |
| Leg Diameter: | 26mm |
| Head Specs: | SBH-100 |
| Bubble Level(pcs): | 2 |
| Quick Shoe Included: | QS-39 |
| Swivel: | 360° |
| Tilt: | +90° to -35° |
Features of Vanguard Alta Plus 264 Camera Pod:
- Ultra lightweight
- Compact
- Enables low-angle photography
- Quick-flip leg locks
- Vibration and shock control
- All-weather foam grip legs
- Patented premium magnesium die-cast canopy and head
- Non-slip, spiked rubber feet
- Removable hook
Package Contents:
- Vanguard Alta Plus 264 AB100 Camera Tripod Kit 339939
- Ball Head