Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
INFORCE Gen3 APL 1913/Universal Weapon Light, 400 Lumens has been discontinued by INFORCE and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Police Equipment, Police Weapon Lights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for INFORCE Gen3 APL 1913/Universal Weapon Light, 400 Lumens
Being a dealer for INFORCE, our company is currently offering INFORCE Gen3 APL 1913/Universal Weapon Light, 400 Lumens at discounted prices. We only carry good quality Police Weapon Lights here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be sure we stock the right gear. If you wish to look for a larger selection, you can consider our primary Police Weapon Lights page. In case you have any inquiries, you will find there's a very experienced staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. Therefore start browsing now and look for the right Police Weapon Lights for you.![]()
Specifications for INFORCE Gen3 APL MIL-STD-1913 Flashlight, 8J-FLW-IAPL:
| Functions: | Constant/Momentary |
| Mode: | White |
| Output: | 400 Lumens |
| Runtime: | High efficiency LED provides up to 1.5hrs |
| Weight: | 2.95oz |
| Size: | 3.01in L x 1.16in W |
| Bezel Diameter: | 1.05in |
| Mount: | Integrated MIL-STD-1913 and Universal rails |
| Activation: | Ambidextrous on/off |
| Lockout Systems: | Head rotation |
| Construction: | Glass reinforced polymer body offers high impact resistance and durability |
| Battery: | 1 Lithium CR123a included, head removes for battery replacement |
Features of INFORCE Gen3 APL Universal Rail Mounted Light, 8J-FLW-IAPL:
- 400 Lumens of vibrant white light
- 1/4 turn of head engages lockout mode for travel, transport, & storage
- Textured paddles for optimal non-slip grip
- Integrated clamp interfaces with MIL-STD-1913 and Universal rails
- Non-slip switch controls constant & momentary functions
Package Contents:
- INFORCE Gen3 APL 1913/Universal Weapon Light, 400 Lumens, 8J-FLW-IAPL