Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
INFORCE Gen3 APL Glock Weapon Light, 400 Lumens has been discontinued by INFORCE and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Police Equipment, Police Weapon Lights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for INFORCE Gen3 APL Glock Weapon Light, 400 Lumens
Being a seller for INFORCE, we are at the moment offering INFORCE Gen3 APL Glock Weapon Light, 400 Lumens at the best prices. We mainly carry good quality Police Weapon Lights here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the military, you can be positive that we stock the right gear. If you wish to choose a larger selection, you can consider our main Police Weapon Lights page. When you've got any questions, we have a very well-informed staff here. Our customer support are available by phone, chat and e-mail. Therefore start shopping now and find the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
Specifications for INFORCE Gen3 APL Glock Flashlight, 8J-FLW-GOPL:
| Functions: | Constant/Momentary |
| Output: | 400 Lumens |
| Runtime: | High efficiency LED provides up to 1.5hrs |
| Weight: | 2.95oz |
| Size: | 3.01in L x 1.16in W |
| Bezel Diameter: | 1.05in |
| Mount: | Integrates with all Glock rails |
| Activation: | Ambidextrous on/off |
| Lockout Systems: | Head rotation |
| Construction: | Glass reinforced polymer body offers high impact resistance and durability |
| Battery: | 1 Lithium CR123a included, head removes for battery replacement |
Features of INFORCE Gen3 APL Compact Glock Mounted Light, 8J-FLW-GOPL:
- 400 Lumens of vibrant white light
- 1/4 turn of head engages lockout mode for travel, transport, & storage
- Textured paddles for optimal non-slip grip
- Integrated clamp interfaces with all Glock rails
- Non-slip switch controls constant & momentary functions
Package Contents:
- INFORCE Gen3 APL Glock Weapon Light, 400 Lumens, 8J-FLW-GOPL