Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake Trapezoid Men's Watch has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake Trapezoid Men's Watch
As a dealer for Issey Miyake, we're currently selling Issey Miyake Trapezoid Men's Watch at the best prices. We only carry top quality Watches & Accessories here so whether you're a hunter, civilian, or in the police, you can be positive we stock the right gear. If you would like find a larger selection, you can search our primary Watches & Accessories page. If you have any questions, you can find a very well-informed staff here. Our customer support are available by telephone, chat and email. And so start looking now and look for the right Watches & Accessories for yourself.![]()
Specifications for Issey Miyake Trapezoid Quartz Chronograph:
| Functions: | Calendar, 24-hour sub-dial, minutes sub-dial, seconds sub-dial, tachymeter |
| Accuracy: | +/- 20 seconds per month |
| Battery Life: | ~2 years |
| Battery: | 1x SR626SW |
| Water Resistance: | 5 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Band Material: | Stainless steel |
| Band Type: | Bracelet |
| Case Diameter: | 39.5mm |
| Weight: | 138g |
| Movement: | Quartz |
Features of Issey Miyake Trapezoid Watch:
- Geometrically-inspired timepiece by Issey Miyake
- Trapezoidal case shape with hard angles
- Tachymeter around the bezel
- Three sub-dials plus a date display on the chronograph's face
- Lasts for up to two (2) years on a single battery
- Durables stainless steel case and bracelet
- Reliable movement system
- 5 bar water resistance
- Comes with a trapezoidal display box
Package Contents:
- Issey Miyake Trapezoid Watch for Men
- Trapezoidal display box