Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake Twelve 365 Watch for Men has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake Twelve 365 Watch for Men
Being a dealer for Issey Miyake, we're also currently promoting Issey Miyake Twelve 365 Watch for Men at discounted prices. We primarily carry good quality Watches & Accessories here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be sure we carry the right gear. If you want to choose a wider collection, you can search our main Watches & Accessories page. When you've got any questions, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer support are available by telephone, chat and e-mail. Therefore begin looking now and look for the right Watches & Accessories for you.![]()
Specifications for Issey Miyake 12-365 Leather Strap Timepiece for Men:
| Functions: | Hours, minute, calendar, seconds, day, date |
| Accuracy: | +/- 20 secs per month |
| Battery Life: | ~3 years |
| Batteries: | 1x SR626SW |
| Water Resistance: | 3 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Band Material: | Calf leather |
| Band Type: | Strap |
| Case Diameter: | 38mm |
| Case Thickness: | 10.3mm |
| Weight: | ~52g |
| Included Accessories: | Slim watch case |
Features of Issey Miyake Twelve 365 Watch:
- Minimalist chronograph by Issey Miyake
- Twelve-sided case measures time an hour to each side
- Includes day of the week, date, and seconds sub-dials
- Simple face design with no numerals
- Can last for up to three (3) years on a single SR626SW battery
- Calf leather strap is integrated in the case for maximum durability and comfort
- 3 bar water resistance
- Comes with a slim watch case for storage or display
Package Contents:
- Issey Miyake Twelve 365 Watch for Men
- Slim watch case