Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake Twelve Watch for Men has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake Twelve Watch for Men
As a seller for Issey Miyake, we're also at the moment offering Issey Miyake Twelve Watch for Men at discounted prices. We mainly have good quality Watches & Accessories here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be assured we offer the right gear. If you wish to choose a larger selection, you can consider our primary Watches & Accessories page. Should you have any questions, we have a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. So start browsing now and look for the right Watches & Accessories your needs.![]()
Specifications for Issey Miyake Twelve Leather Strap Timepiece for Men:
| Functions: | Hour, minute |
| Accuracy: | +/- 20 seconds a month |
| Battery Life: | ~3 years |
| Battery: | 1x SR621SW |
| Water Resistance: | 3 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Band Material: | Leather |
| Band Type: | Strap |
| Case Diameter: | 38mm |
| Case Thickness: | 9.2mm |
| Weight: | ~45g |
| Included Accessories: | Watch case |
Features of Issey Miyake 12 Men's Watch:
- Minimalist watch for men by Issey Miyake
- Dodecahedron case design with a simple dial
- Each angle of the case denotes an hour
- Stainless steel case construction
- Supple leather strap is adjustable and comfortable
- 3 bar water resistance
- Designed for men
- Runs for up to three (3) years on a single SR621SW battery
- Compact and lightweight
- Comes with a slim watch case for display or storage
Package Contents:
- Issey Miyake Twelve Watch for Men
- Slim watch case