Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake Twelve Womens Watch has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake Twelve Womens Watch
Being a seller for Issey Miyake, we're also at the moment selling Issey Miyake Twelve Womens Watch at the best prices. We only carry good quality Watches & Accessories here so regardless if you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be assured that we carry the right gear. If you want to find a larger assortment, you can search our main Watches & Accessories page. Should you have any inquiries, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and e-mail. And so begin looking now and look for the right Watches & Accessories your needs.![]()
Specifications for Issey Miyake Twelve Leather Strap Time Piece:
| Functions: | Hour/Minute |
| Accuracy: | +/- 20 seconds a month |
| Battery Life: | ~3 years |
| Batteries: | 1x SR621SW |
| Water Resistance: | 3 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Band Material: | Leather |
| Band Type: | Strap |
| Case Diameter: | 28mm |
| Case Thickness: | 9.7mm |
| Weight: | ~35g |
| Included Accessories: | Slim watch case |
Features of Issey Miyake Twelve Stainless Steel Case Watch:
- Minimalistic watch by Issey Miyake
- No wasted space on the dial: just an hour and minute hand
- Dodecahedron dial represents an hour for each angle
- Case designed after the shape of a hexagon wrench
- Supple leather strap
- Durable stainless steel case
- Lasts for up to three (3) years on a single (1) SR621SW battery
- 3 bar water resistance
- Designed for women
- Comes with a slim watch case
Package Contents:
- Issey Miyake Twelve Watch for Women
- Slim watch case