Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake Vakio Dual Dial Men's Watch has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake Vakio Dual Dial Men's Watch
Being a dealer for Issey Miyake, we are currently selling Issey Miyake Vakio Dual Dial Men's Watch at discounted prices. We primarily carry high quality Watches & Accessories here so whether or not you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be assured we offer the right gear. If you wish to choose a wider selection, you can search our main Watches & Accessories page. If you have any inquiries, you can find a very experienced staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and email. Therefore begin browsing now and find the right Watches & Accessories your needs.![]()
Specifications for Issey Miyake Vakio Two Dial Time Piece w/ Case:
| Functions: | Dual indication (minute, hour, seconds) |
| Accuracy: | +/- 20 seconds per month |
| Battery Life: | ~3 years |
| Battery: | 2x SR621SW |
| Water Resistance: | 5 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Dimensions: | 40.6mm x 30mm |
| Case Thickness: | 9.5mm |
| Included Accessories: | Watch case |
Features of Issey Miyake Vakio Dual Dial Analog Watch for Men:
- Minimalist, elegant watch for men by Issey Miyake
- Dual dial design
- Rectangular stainless steel case with rounded corners
- Lasts for up to three (3) years on two (2) SR621SW batteries
- 5 bar water resistance
- Durable two-part case adds comfort
- Comes with a semi-transparent watch case designed by Harri Koskinen
Package Contents:
- Issey Miyake Vakio Dual Dial Watch for Men
- Watch case