Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake Vakio Men's Watch has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake Vakio Men's Watch
As a dealer for Issey Miyake, our company is at the moment promoting Issey Miyake Vakio Men's Watch at low prices. We primarily offer high quality Watches & Accessories here so whether you're a sportsman, civilian, or perhaps in the military, you can be positive that we stock the right gear. If you would like find a wider assortment, you can consider our main Watches & Accessories page. When you've got any inquiries, we have a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and email. Therefore start shopping now and find the right Watches & Accessories for you.![]()
Specifications for Issey Miyake Vakio Urethane Strap Watch:
| Functions: | Hour, minute, second |
| Accuracy: | +/- 20 secs per month |
| Battery Life: | 3 years |
| Battery: | SR621SW |
| Water Resistance: | 5 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Band Material: | Urethane |
| Case Dimensions: | 32mm x 30mm |
| Case Thickness: | 8.9mm |
| Weight: | ~60g |
| Included Accessories: | Watch case |
Features of Issey Miyake Vakio Watch:
- Simple and clean watch by Issey Miyake
- Inspired by northern European industrial design
- Square stainless steel case with curved corners
- Laser-engraved inscription on the back of the case
- Special case construction made of two separate parts
- Single dial design
- 5 bar water resistance
- Can last for approximately three (3) years on a single (1) SR621SW battery
- Comes with a watch case designed by Henri Koskinen
Package Contents:
- Issey Miyake Vakio Watch for Men
- Custom watch case