Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake Vakio2 Dual Dial Watch for Men has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake Vakio2 Dual Dial Watch for Men
As a seller for Issey Miyake, our company is currently promoting Issey Miyake Vakio2 Dual Dial Watch for Men at the best prices. We only offer good quality Watches & Accessories here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be certain that we stock the right gear. If you want to choose a larger assortment, you can consider our main Watches & Accessories page. Should you have any questions, you can find a very experienced staff here. Our customer service are available by telephone, chat and email. So start shopping now and look for the right Watches & Accessories your needs.![]()
Specifications for Issey Miyake Vakio 2 Dual Dial Men's Watch:
| Accuracy: | +/- 20 seconds a month |
| Battery Life: | ~3 years |
| Battery: | 2x SR621SW |
| Water Resistance: | 5 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Dimensions: | 44m x 34mm |
| Case Thickness: | 10.4mm |
| Included Accessories: | Watch case |
Features of Issey Miyake Vakio2 Dual-Dial Analog Watch for Men:
- Streamlined watch by Issey Miyake
- Dual dial design is easy to read, can be set to multiple time zones
- Rounded, stainless steel case
- Shell-like, two part case for added comfort
- Comfortable band
- Can run for approximately three (3) years on two (2) SR621SW batteries
- 5 bar water resistance
- Comes with a specially-designed watch case by Harri Koskinen
Package Contents:
- Issey Miyake Vakio2 Dual Dial Watch for Men
- Watch case