Tap Tap to Zoom
Leapers UTG Long Range Spot Focus QD Weapon-mount & Handheld LED Flashlight has been discontinued by Leapers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Police Equipment, Police Weapon Lights yourself to try and find the perfect replacement for you!
As a dealer for Leapers, we're currently selling Leapers UTG Long Range Spot Focus QD Weapon-mount & Handheld LED Flashlight at the best prices. We mainly carry good quality Police Weapon Lights here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the police, you can be certain we carry the right gear. If you would like find a larger selection, you can consider our main Police Weapon Lights page. If you've got any questions, we've got a very well-informed staff here. Our customer service are available by phone, chat and e-mail. So start looking now and look for the right Police Weapon Lights for yourself.![]()
| Material: | Aluminum |
| Color: | Black |
| Flashlight Bulb Type: | 40mm LED IRB |
| Flashlight Voltage(V): | 6 |
| Switch Operating Type: | Push-button/Twist-on/Pressure Switch |
| Flashlight Focus: | Preset |
| Light Source Type: | LED |
| Max. Output (Lumens): | High Brightness ~ 200 |
| : | Medium Brightness ~ 100 |
| : | Low Brightness ~ 50 |
| Battery Operating Time: | High Brightness ~ 1.5 hrs+ |
| : | Medium Brightness ~ 3 hrs+ |
| : | Low Brightness ~ 6 hrs+ |
| Battery Type: | CR123A Lithium Battery X2 |
| Reflector Diameter: | 40mm |
| Pressure Switch Included: | Yes |
| Weight with Battery: | 9.60 oz |
| Diameter: | 1.07" |
| Length: | 7.13" |