Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Manfrotto 055 Photo Movie Kit has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Manfrotto 055 Photo Movie Kit
Being a seller for Manfrotto, we are at the moment promoting Manfrotto 055 Photo Movie Kit at discounted prices. We mainly have high quality Tripods & Mounts here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the police, you can be certain we offer the right gear. If you would like look for a wider selection, you can look at our main Tripods & Mounts page. If you've got any questions, you can find a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and e-mail. Therefore start shopping now and find the right Tripods & Mounts for you.![]()
Specifications of Manfrotto Photo Movie Series Kit:
| Closed Length: | 30.31 in |
| Color: | Smoke |
| Leg Angles: | 23°. 47°. 66°. 89° |
| Leg Cross Section: | Round |
| Leg Sections: | 3 |
| Legs Tube Diameter: | 29.2 . 24.8 . 20.4 mm |
| Load Capacity: | 15.43 lbs |
| Maximum Height (with Center Column Down): | 60.04 in |
| Maximum Length: | 69.88 in |
| Minimum Height: | 23.62 in |
| Weight: | 7.08 lbs |
Features of the 055 Manfrotto Photo Movie Series Kit:
- Built-in 50mm half ball leveling system locked by a detachable rotating grip.
- Photo-Movie selector makes switching from shooting photos to videos quick and immediate.
- Head provides the speed and maximum freedom in all directions.
- Fluid cartridges and an adjustable counter balance control.
Package Contents:
- Manfrotto MH055M8-Q5 Head
- Manfrotto 755CX3 Tripod