Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Manfrotto 290 Photo Tripod Kit-293 Compact Aluminum 3 Section w/ QR Ball Tripod Head has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Manfrotto 290 Photo Tripod Kit-293 Compact Aluminum 3 Section w/ QR Ball Tripod Head
As a dealer for Manfrotto, our company is at the moment selling Manfrotto 290 Photo Tripod Kit-293 Compact Aluminum 3 Section w/ QR Ball Tripod Head at the best prices. We primarily carry top quality Tripods & Mounts here so no matter if you're a hunter, civilian, or perhaps in the military, you can be certain that we offer the right gear. If you want to choose a wider assortment, you can look at our primary Tripods & Mounts page. When you've got any inquiries, you can find a very experienced staff here. Our customer service are available by phone, chat and email. And so begin looking now and look for the right Tripods & Mounts for yourself.![]()
Specifications for Manfrotto 293 Compact Aluminum 3 Section Tripod for Photography:
| Closed Length: | 27.56" |
| Leg Angles: | 23°. 51° |
| Leg Cross Section: | D shape |
| Leg Sections: | 3 |
| Legs Tube Diameter: | 26, 22.5, 19 mm |
| Load Capacity: | 11.02 lbs |
| Maximum Height (with Center Column Down): | 59.06" |
| Maximum Length: | 70.47" |
| Minimum Height: | 19.57" |
| Weight: | 5.07 lbs |
Features of Manfrotto 290 Photo Tripod Kit - 293 Compact Aluminum Tripod 3 Section:
- Anti-Shock collar provides superior protection
- 3-Faced design ensures accuracy
- Comes with detachable aluminum ball head
Package Contents:
- Manfrotto 290 Series Tripod Kit - 293 Compact Aluminum 3 Section Tripod w/ QR Ball Tripod Head