Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Manfrotto 293 Aluminum 3 Section Camera Tripod for Photography has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Manfrotto 293 Aluminum 3 Section Camera Tripod for Photography
As a seller for Manfrotto, we are currently offering Manfrotto 293 Aluminum 3 Section Camera Tripod for Photography at low prices. We mainly carry good quality Tripods & Mounts here so whether you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be sure that we carry the right gear. If you want to find a wider assortment, you can consider our primary Tripods & Mounts page. If you have any inquiries, we have a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. So start shopping now and look for the right Tripods & Mounts your needs.![]()
Specifications for Manfrotto 293 Aluminum 3 Section Camera Tripod for Photographers:
| Closed Length: | 21.93" |
| Leg Angles: | 23°, 51° |
| Leg Cross Section: | D shape |
| Leg Sections: | 3 number |
| Legs Tube Diameter: | 22.5, 19, 15.5 mm |
| Load Capacity: | 8.82 lbs |
| Material: | Aluminum |
| Maximum Height: | 58.66" |
| Maximum Height (with Center Column Down): | 51.18" |
| Minimum Height: | 14.45" |
| Weight: | 3.31 lbs |
Features of Manfrotto293 Photo Camera Tripod Aluminum w/ 3 Sections:
- Cost effective
- Improved rigidity and performance
- Ergonomic controls
- Anti-shock collar for additional protection from impact
Package Contents:
- Manfrotto 293 Aluminum 3 Section Camera Tripod for Photos MT293A3