Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Manfrotto 294 Aluminum 3 Section Camera Tripod w/ QR Ball Tripod Head has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Manfrotto 294 Aluminum 3 Section Camera Tripod w/ QR Ball Tripod Head
Being a seller for Manfrotto, we're currently promoting Manfrotto 294 Aluminum 3 Section Camera Tripod w/ QR Ball Tripod Head at discount prices. We only offer high quality Tripods & Mounts here so whether or not you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be positive we carry the right gear. If you wish to look for a larger assortment, you can search our main Tripods & Mounts page. If you have any questions, we've got a very knowledgeable staff here. Our customer service are available by phone, chat and email. Therefore begin looking now and find the right Tripods & Mounts for yourself.![]()
Specifications for Manfrotto 294 Compact Aluminum 3 Section Camera Tripod with QR Ball Tripod Head:
| Closed Length: | 25.31" |
| Leg Angles: | 23°, 51° |
| Leg Cross Section: | D shape |
| Leg Sections: | 3 |
| Legs Tube Diameter: | 22.5, 19, 15.5 mm |
| Load Capacity: | 8.82 lbs |
| Maximum Height (with Center Column Down): | 54.57" |
| Maximum Length: | 62.05" |
| Minimum Height: | 17.83" |
| Weight: | 3.97 lbs |
Features of Manfrotto 294 Compact Aluminum Camera Tripod w/ 3 Sections:
- Ergonomic controls for additional comfort
- Lightweight Design
- D-Shape provides extra strength
Package Contents:
- Manfrotto 294 Compact Aluminum 3 Section Camera Tripod w/ QR Ball Tripod Head