Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Manfrotto 294 Aluminum 3 Section Camera Tripod w/ 3 Way Photo/Video Tripod Head has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Manfrotto 294 Aluminum 3 Section Camera Tripod w/ 3 Way Photo/Video Tripod Head
As a seller for Manfrotto, we are at the moment selling Manfrotto 294 Aluminum 3 Section Camera Tripod w/ 3 Way Photo/Video Tripod Head at low prices. We primarily have good quality Tripods & Mounts here so no matter if you're a sportsman, civilian, or in the police, you can be certain that we offer the right gear. If you would like look for a larger assortment, you can search our primary Tripods & Mounts page. Should you have any inquiries, we've got a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. And so start looking now and look for the right Tripods & Mounts for yourself.![]()
Specifications for Manfrotto 294 Compact Aluminum 4 Section Camera Tripod with QR 3-Way Photo / Video Tripod Head:
| Closed Length: | 28.35" |
| Leg Angles: | 23°, 51° |
| Leg Cross Section: | D shape |
| Leg Sections: | 3 |
| Legs Tube Diameter: | 26, 22.5, 19 mm |
| Load Capacity: | 8.82 lbs |
| Maximum Height: | 71.26" |
| Maximum Height (with Center Column Down): | 59.84" |
| Minimum Height: | 20.35" |
| Weight: | 5.51 lbs |
Features of Manfrotto 294 Compact Aluminum Camera Tripod w/ 4 Sections:
- Ergonomic controls for additional comfort
- Lightweight Design
- Leg locks add extra support
Package Contents:
- Manfrotto 294 Compact Aluminum 3 Section Tripod for Cameras w/ QR 3 Way Photo/Video Tripod Head