Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Manfrotto 294 Aluminum 4 Section Camera Tripod w/ QR Ball Tripod Head has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Manfrotto 294 Aluminum 4 Section Camera Tripod w/ QR Ball Tripod Head
As a dealer for Manfrotto, we're also currently selling Manfrotto 294 Aluminum 4 Section Camera Tripod w/ QR Ball Tripod Head at discounted prices. We primarily have top quality Tripods & Mounts here so whether you're a hunter, civilian, or perhaps in the police, you can be positive that we stock the right gear. If you wish to look for a larger collection, you can look at our primary Tripods & Mounts page. In case you have any questions, you can find a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and email. So begin looking now and find the right Tripods & Mounts your needs.![]()
Specifications for Manfrotto 293 Compact Aluminum 4 Section Camera Tripod for Photos:
| Closed Length: | 20.71" |
| Leg Angles: | 23°, 51° |
| Leg Cross Section: | D shape |
| Leg Sections: | 4 |
| Legs Tube Diameter: | 22.5, 19, 15.5, 12 mm |
| Load Capacity: | 8.82 lbs |
| Maximum Height: | 58.11" |
| Maximum Height (with Center Column Down): | 50.63" |
| Minimum Height: | 14.92" |
| Weight: | 3.97 lbs |
Features of Manfrotto 293 Compact Aluminum Camera Tripod w/ 4 Section:
- Anti-Shock collar for superior protection
- 3-Faced design ensures superior accuracy
- Comes with detachable aluminum ball head
Package Contents:
- Manfrotto 293 Compact Aluminum 4 Section Photography Tripod w/ QR Ball Tripod Head