Tap Tap to Zoom
Manfrotto Aluminum Single Leg Video Tripod has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
As a seller for Manfrotto, our company is at the moment selling Manfrotto Aluminum Single Leg Video Tripod at discounted prices. We mainly have high quality Tripods & Mounts here so regardless if you're a sportsman, civilian, or in the police, you can be assured that we stock the right gear. If you want to choose a wider assortment, you can look at our primary Tripods & Mounts page. In case you have any questions, you can find a very experienced staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and email. Therefore begin shopping now and find the right Tripods & Mounts for you.![]()
| Color: | black |
| Head bowl: | 75mm |
| Leg angles: | 23°. 50°. 70° |
| Legs tube diameter: | 35.4 . 29.5 . 25 . 20 mm |
| Material: | aluminum |
| Maximum length: | 171 cm |
| Minimum length: | 59.5 cm |
| Leg sections: | 4 number |
| Minimum height: | 22.8 cm |
| Safety payload: | 20 kg |
| Weight: | 3.25 kg |