Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Manfrotto Joystick Head 222 - Grip Action Ball Head w/ RC2 Rapid Connect Plate has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Manfrotto Joystick Head 222 - Grip Action Ball Head w/ RC2 Rapid Connect Plate
As a dealer for Manfrotto, we're also currently offering Manfrotto Joystick Head 222 - Grip Action Ball Head w/ RC2 Rapid Connect Plate at discount prices. We only have top quality Tripods & Mounts here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be certain we offer the right gear. If you would like choose a wider selection, you can consider our main Tripods & Mounts page. If you've got any inquiries, you can find a very experienced staff here. Our customer service are available by phone, chat and e-mail. So begin looking now and find the right Tripods & Mounts for you.![]()
Specifications of Manfrotto Bogen Grip Action Ball Head W/rc2 Rapid Connect Plate (200pl-14) 222:
| attachment: | 1/4'' screw attachment type |
| attachment (bottom): | 3/8" female thread attachment type |
| ball friction setting: | yes yes / no |
| bubble spirit level (no.): | 1 number |
| color: | black color |
| height: | 8.27 in |
| independent pan lock: | no yes / no |
| lateral tilt: | -90° / +90° tilt range |
| load capacity: | 5.51 lbs |
| material: | aluminum material |
| panoramic rotation: | 360 ° |
| patent: | patented patent status |
| plate type: | 200PL-14 plate type |
| quick release: | yes yes / no |
| secondary safety system: | yes yes / no |
| weight: | 1.72 lbs |
Features of Manfrotto 222 Joystick Head:
- Compatible with Visible Dust Formula and Smear Away
- 2 bubble spirit levels built in for accurate alignment.
- Quick release camera plate 030hex - 030 hexagonal quick release plate system offers several advantages: the contact between the plate and the head is extremely solid, eliminating unwanted movement, and the camera can be oriented at any 60°-multiple angle to the head/tripod.
- Digi 718 hybrid photo video head - Compact yet solidly-built three-way head allows versatile use with both photo and video cameras. The short pan bar helps keep movements smooth.
- Sturdy all-metal construction.
- Ergonomic and easy to use.
- Magnesium castings - Lightweight magnesium is used for die-cast parts. Magnesium has a density of 1.74g/cm3 as opposed to aluminum's 2.70g/cm3 - a 35% reduction. Despite its lower weight, magnesium is more rigid than aluminum, and has the same strength per volume