Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Manfrotto Magnesium Photo Ball Tripod Head w/ RC4 Quick Release has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Manfrotto Magnesium Photo Ball Tripod Head w/ RC4 Quick Release
As a dealer for Manfrotto, our company is at the moment offering Manfrotto Magnesium Photo Ball Tripod Head w/ RC4 Quick Release at the best prices. We mainly offer high quality Tripods & Mounts here so whether you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be positive that we carry the right gear. If you wish to find a larger selection, you can consider our primary Tripods & Mounts page. If you have any questions, you will find there's a very knowledgeable staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and e-mail. And so begin shopping now and find the right Tripods & Mounts for you.![]()
Specifications for Manfrotto Magnesium Photo Ball Head for Tripods w/ Q5 Quick Release:
| Lateral Tilt: | -103°/+40° head tilt |
| Load Capacity: | 33.07 lbs |
| Material: | Magnesium |
| Panoramic Rotation: | 360° |
| Plate Type: | 410PL |
| Quick Release: | Yes |
| Weight: | 47.8 oz |
| Working Height: | 5.75 in |
Features of Manfrotto Photo Ball Tripod Head with Q5:
- 90°-105° portrait angle selector allows for better camera control for advanced, precise settings.
- RC4 Quick Release system.
- Provides user with flawless movement
Package Contents:
- Manfrotto Magnesium Tripod Ball Head w/ RC4 Quick Release