Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Morphic M17 Series Time Piece for Men has been discontinued by Morphic and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Morphic M17 Series Time Piece for Men
Being a dealer for Morphic, we're also at the moment selling Morphic M17 Series Time Piece for Men at low prices. We mainly offer good quality Watches & Accessories here so whether you're a sportsman, civilian, or perhaps in the military, you can be certain we carry the right gear. If you want to choose a larger collection, you can consider our primary Watches & Accessories page. If you have any inquiries, we have a very experienced staff here. Our customer service are available by phone, chat and email. So begin shopping now and look for the right Watches & Accessories for you.![]()
Specifications for Morphic Men's Time Piece - M17:
| Band: | Steel |
| Band Width: | 22mm near case; 22mm near clasp/buckle |
| Case: | Circle-shaped |
| Case Finish: | Satin + Stainless Steel |
| Case Thickness: | 14mm to 12mm |
| Case Width: | 46mm; 51mm with crown |
| Clasp / Buckle: | Fold Over Push Button Deployment |
| Dial: | Analog |
| Movement: | Japanese + quartz |
| Time Zones: | Single |
| Water Resistance: | 10 atm |
Features of Morphic Men's M17 Wrist Watch:
- Battery Japanese quartz movement
- 10atm water resistant
- Single timezones
- Case is 14mm thick in the center, 12mm near edge
- Case is 51mm wide with crown (46mm without)
- Case stainless steel 316L surgical quality
- Bracelet stainless steel 316L surgical quality with logo engraved safety clasp
- Precision full function Chronograph movement
- 24 hour sub dial
- Mineral crystal non glare scratch resistant
- Magnified lens over date indicator
- Rotating bezel
- Tachymeter- units per hour
- Luminous hands
- Carbon fiber designed dial
- 10atm water resistant
- 46mm diameter
Package Contents:
- Morphic M17 Series Time Piece for Men