Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vanguard Alta+ 283 CT Carbon Fiber Tripod - 66in has been discontinued by Vanguard and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vanguard Alta+ 283 CT Carbon Fiber Tripod - 66in
Being a dealer for Vanguard, our company is currently selling Vanguard Alta+ 283 CT Carbon Fiber Tripod - 66in at affordable prices. We mainly carry high quality Tripods & Mounts here so no matter if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be certain that we offer the right gear. If you want to find a wider assortment, you can look at our primary Tripods & Mounts page. If you have any questions, we have a very well-informed staff here. Our customer service are available by phone, chat and e-mail. So start shopping now and look for the right Tripods & Mounts your needs.![]()
Specifications for Vanguard Tripod Alta-Plus 283:
| Extended Height: | 66.87in |
| Folded Height: | 25.25in |
| Weight: | 3.75lbs |
| Maximum Loading Capacity: | 18lbs |
| Tilted Loading Capacity: | 15.4lbs |
| Number of Leg Sections: | 3 |
| Leg Diameter: | 28mm |
| Bubble level(pcs): | 1 |
Features of Vanguard Alta+ 283 Camera Pod:
- Central column moves from 0 to 180 degrees
- Carbon fiber
- Quarter-twist leg locks
- Legs adjust to 25, 50 and 80-degree angles
- Advanced camera vibration and shock control
- Legs adjust to 25, 50 and 80-degree angles
- Quarter-twist leg locks
- Patented premium magnesium die-cast canopy and head
- Hexagon-shaped central column for extra stability
- Non-slip, spiked rubber feet for changing terrains
- Removable attachment hook
Package Contents:
- Vanguard Alta+ 283 Tripods 340713