Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Wenger Ladies Alpine Sport Watch is not listed by RadarGuns.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Wenger Ladies Alpine Sport Watch
As a seller for Wenger, we're also currently offering Wenger Ladies Alpine Sport Watch at discount prices. We primarily have good quality Watches & Accessories here so regardless if you're a sportsman, civilian, or perhaps in the military, you can be certain we carry the right gear. If you want to find a larger assortment, you can consider our main Watches & Accessories page. When you've got any inquiries, you can find a very well-informed staff here. Our customer support are on hand by telephone, chat and e-mail. And so begin browsing now and look for the right Watches & Accessories for yourself.![]()
Specifications for Wenger Ladies Alpine Sport Watch:
| Case Size: | 32 mm |
| Gender: | Ladies' |
| Movement: | Swiss quartz |
| Water Resistance: | 100m (330 ft.) |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Finish: | Brushed |
| Case-back: | Screw-in |
| Crystal: | Sapphire Coated |
| Luminosity: | Hands and markers |
| Additional Features: | Date display |
| 3-Year limited warranty | |
| Strap / Bracelet: | Leather Strap |
| Lug Width: | 16mm |
| Power Source: | Battery |
Features of Wenger Ladies Alpine Sport Watch:
- Movement - Swiss quartz movement.
- Case Body - All stainless steel for quality and durability.
- Water-Resistant - To 100m (330')
- Straps/Bracelets - genuine calfskin leather.
- Luminous Markers - Hands, markers, and numerals may be overlaid with Super Luminova which recharges in seconds when exposed to direct sunlight for extended nighttime visibility.
- Crystals - The crystal is the clear surface which covers the watch dial.
- Crowns - Crowns are stainless steel knobs on the sides of the case body used to set the date and time or rotate the internal bezel.
Package Contents:
- Wenger Ladies' Alpine Watch