Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Wenger Mens Outback Sport Watch has been discontinued by Wenger and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Wenger Mens Outback Sport Watch
Being a seller for Wenger, our company is currently selling Wenger Mens Outback Sport Watch at discounted prices. We only have good quality Watches & Accessories here so whether you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be assured we carry the right gear. If you would like look for a wider assortment, you can look at our primary Watches & Accessories page. If you have any inquiries, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by telephone, chat and email. Therefore begin looking now and find the right Watches & Accessories for yourself.![]()
Specifications for Wenger Mens Outback Sport Watch:
| Case Size: | 44 mm |
| Gender: | Men's |
| Movement: | Swiss quartz |
| Water Resistance: | 100m (330 ft.) |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Finish: | Brushed |
| Crystal: | Mineral |
| Luminosity: | Hands, numerals and markers |
| Crown: | Regular |
| Additional Features: | Date display |
| 3-Year limited warranty | |
| Strap / Bracelet: | Leather Strap |
| Lug Width: | 22mm |
| Power Source: | Battery |
Features of Wenger Mens Outback Sport Watch:
- Movement - Swiss quartz movement.
- Case Body - All stainless steel for quality and durability.
- Water-Resistant - To 100m (330')
- Straps/Bracelets - Genuine calfskin leather
- Luminous Markers - Hands, markers, and numerals may be overlaid with Super Luminova which recharges in seconds when exposed to direct sunlight for extended nighttime visibility.
- Crystals - The crystal is the clear surface which covers the watch dial.
- Crowns - Crowns are stainless steel knobs on the sides of the case body used to set the date and time or rotate the internal bezel.
Package Contents:
- Wenger Men's Outback Sport Watch