Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Wenger Mens Roadster Sport Watch has been discontinued by Wenger and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Wenger Mens Roadster Sport Watch
As a seller for Wenger, we're currently offering Wenger Mens Roadster Sport Watch at low prices. We only offer top quality Watches & Accessories here so regardless if you're a sportsman, civilian, or in the armed forces, you can be sure we offer the right gear. If you want to choose a larger assortment, you can search our main Watches & Accessories page. If you've got any inquiries, you will find there's a very well-informed staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and email. Therefore begin browsing now and look for the right Watches & Accessories for you.![]()
Specifications for Wenger Mens Roadster Sport Watch:
| Case Size: | 43 mm |
| Gender: | Men's |
| Movement: | Swiss quartz |
| Water Resistance: | 100m (330 ft.) |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Finish: | Brushed |
| Crystal: | Sapphire Coated Mineral |
| Luminosity: | Hands, numerals and markers |
| External Bezel: | Unidirectional rotating bezel |
| Crown: | Regular |
| Additional Features: | Date display |
| Military time | |
| 3-Year limited warranty | |
| Strap/Bracelet: | Silicone strap |
| Buckle: | Diver's buckle and safety clasp |
| Lug Width: | 22mm |
Features of Wenger Mens Roadster Sport Watch:
- Movement - Swiss quartz movement.
- Case Body - All stainless steel for quality and durability.
- Water-Resistant - To 100m (330')
- Straps/Bracelets - water-resistant silicone
- Luminous Markers - Hands, markers, and numerals may be overlaid with Super Luminova which recharges in seconds when exposed to direct sunlight for extended nighttime visibility.
- Crystals - The crystal is the clear surface which covers the watch dial.
- Crowns - Crowns are stainless steel knobs on the sides of the case body used to set the date and time or rotate the internal bezel.
Package Contents:
- Wenger Men's Roadster Sport Watch