Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Wenger Mens Trekker Sport Watch is not listed by RadarGuns.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Wenger Mens Trekker Sport Watch
Being a seller for Wenger, our company is at the moment promoting Wenger Mens Trekker Sport Watch at the best prices. We mainly offer high quality Watches & Accessories here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the armed forces, you can be certain that we carry the right gear. If you want to find a larger selection, you can look at our main Watches & Accessories page. If you have any questions, you can find a very well-informed staff here. Our customer support are available by telephone, chat and email. And so begin browsing now and look for the right Watches & Accessories your needs.![]()
Specifications for Wenger Mens Trekker Sport Watch w/ Black PVD case/textured dial/black rubber strap:
| Case Size: | 44 mm |
| Gender: | Men's |
| Movement: | Swiss quartz |
| Water Resistance: | 100m (330 ft.) |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Finish: | PVD |
| Crystal: | Mineral |
| Luminosity: | Bezel marker at 12 o'clock |
| Crown: | Regular |
| Additional Features: | Date display |
| 3-Year limited warranty | |
| Strap / Bracelet: | Rubber strap |
| Lug Width: | 22mm |
| Power Source: | Battery |
Features of Wenger Mens Trekker Sports Watch:
- Movement - Swiss quartz movement.
- Stainless Steel Case Body - for quality and durability.
- Water-Resistant - To 100m (330')
- Straps - water-resistant rubber
- Crystals - The crystal is the clear surface which covers the watch dial.
- Crowns - Crowns are stainless steel knobs on the sides of the case body used to set the date and time or rotate the internal bezel.
Package Contents:
- Wenger Mens Trekker Sport Watch