Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Wenger Swiss Military Sport VII Watch for Men has been discontinued by Wenger and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Wenger Swiss Military Sport VII Watch for Men
Being a dealer for Wenger, we're also currently offering Wenger Swiss Military Sport VII Watch for Men at discount prices. We only offer high quality Watches & Accessories here so whether or not you're a hunter, civilian, or perhaps in the armed forces, you can be positive that we carry the right gear. If you want to look for a wider collection, you can look at our primary Watches & Accessories page. Should you have any inquiries, you can find a very experienced staff here. Our customer service are on hand by phone, chat and email. So start browsing now and look for the right Watches & Accessories for you.![]()
Specifications for Wenger Swiss Military Sport VII Stainless Steel Water Resistant Watch:
| Gender: | Men |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistant: | 100m |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Finishing: | Polished |
| Case-Back: | Screw-on |
| Case Size: | 40mm |
| Case lug width: | 20mm |
| Crystal: | Mineral |
Features of Swiss Military Sport VII Stainless Steel Watch
- Date display
- Luminous hands, numerals and markers that recharge in seconds
- 3 year manufacturer's warranty
Package Contents:
- Wenger Swiss Military Sport VII Water Resistant Watch