Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Avenger 40in Detachable Base C-Stand Kit 30 Steel A2033F D200 and D520 A2030DCBKit has been discontinued by Avenger and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods & Mounts yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Avenger 40in Detachable Base C-Stand Kit 30 Steel A2033F D200 and D520 A2030DCBKit
As a dealer for Avenger, we are at the moment selling Avenger 40in Detachable Base C-Stand Kit 30 Steel A2033F D200 and D520 A2030DCBKit at discounted prices. We only offer top quality Tripods & Mounts here so no matter if you're a hunter, civilian, or in the military, you can be certain we carry the right gear. If you wish to look for a wider selection, you can look at our main Tripods & Mounts page. If you have any questions, we've got a very well-informed staff here. Our customer service are available by telephone, chat and e-mail. So start browsing now and look for the right Tripods & Mounts for you.![]()
Specifications for Avenger A2033F C-Stand 33:
| Attachment: | 01 5/8 (16 mm), Spiggot not threaded |
| Attachment number: | 16mm - 5/8" |
| Closed length: | 134.0 cm |
| Color: | silver |
| Footprint max diameter: | 95.0 cm |
| Load capacity: | 10 kg |
| Material: | chrome steel |
| Maximum height: | 328.0 cm |
| Minimum height: | 134.0 cm |
| Section centre column: | 3 |
| Weight: | 5.5 kg |
Package Contents:
- Avenger 40in Detachable Base C-Stand Kit A2030DCBKIT