Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Orange
Code: BU-ND-BUSH13-GPSBTM
MPN: GPSBTM
UPC: 029757008756
Product Info for Bushnell BackTrack Mini GPS Navigator
Being a seller for Bushnell, we are at the moment selling Bushnell BackTrack Mini GPS Navigator at affordable prices. We primarily offer good quality Sports Equipment here so no matter if you're a sportsman, civilian, or in the military, you can be positive that we carry the right gear. If you want to find a wider collection, you can look at our main Sports Equipment page. When you've got any inquiries, you can find a very experienced staff here. Our customer support are on hand by phone, chat and email. And so start looking now and find the right Sports Equipment your needs.![]()
Specifications for Bushnell BackTrack Mini GPS Navigator:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black/Orange |
| Display Resolution: | 128x128 pixels |
| Battery Life: | 24 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Height: | 2.54 in |
| Width: | 1.95 in |
| GPS Model: | BackTrack Mini |
| Weight: | 2.3 oz |
| Depth/Thickness: | 0.98 in |
Features of Bushnell BackTrack Mini GPS Navigator
- Easy to read main display with time and temperature. The easy to read display and large glove-friendly buttons make the BackTrack Mini a must-have for hitting the trail.
- Be Informed As You Go. BackTrack Mini gives you elevation gain and decline as well as barometric pressure. It also gives you the day's sunrise and sunset as well as moonrise and moonset.
- Simple Display. Easy to read display gives you a digital compass with both latitude and longitude coordinates.
- Rechargeable. No expensive batteries required with the BackTrack Mini. Simply charge it with any Micro USB and you're ready to go.
- See Where You're Going And Have Been. Use the on-screen map to see your waypoints and also where you've been with the breadcrumbs.
- Use It With The Bushnell Connect App. Connect the BackTrack Mini to the Bushnell Connect Smartphone app to upload trips and waypoints. Edit the trips and waypoints as well as the ability to share to friends, and leave a trail of breadcrumbs to see find your way back
Package Contents:
- Bushnell BackTrack Mini GPS Navigator
- Tether and carabiner to connect to your backpack belt or jacket