Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake O Watch for Women has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Watches & Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake O Watch for Women
Being a seller for Issey Miyake, our company is at the moment selling Issey Miyake O Watch for Women at discount prices. We primarily carry high quality Watches & Accessories here so whether or not you're a hunter, civilian, or in the police, you can be positive that we carry the right gear. If you want to find a wider collection, you can consider our main Watches & Accessories page. If you've got any questions, we have a very experienced staff here. Our customer support are available by telephone, chat and e-mail. So begin browsing now and find the right Watches & Accessories for you.![]()
Specifications for Issey Miyake O Water Resistant Time Piece:
| Function: | Hour, minute |
| Battery Life: | ~3 years |
| Battery: | 1x SR621SW |
| Band Material: | Grilamid nylon |
| Water Resistance: | 3 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Dimensions: | 33mm x 70mm |
| Case Thickness: | 12.5mm |
| Weight: | ~25g |
| Gender: | Female |
| Included Accessories: | Display case |
Features of Issey Miyake O Watch:
- Elegant watch for women by Issey Miyake
- Transparent bangle-style band made from supple Grilamid nylon material
- 3 bar water resistance
- Lasts for approximately three (3) years on a single (1) SR621SW battery
- Durable stainless steel case set in a transparent band
- One-size fits all bangle band
- Light in look and weight
- Wearable directly on the skin or over clothing
- Comes with a case made of recycled paper
Package Contents:
- Issey Miyake O Watch for Women
- Recycled paper case